‘Clockwise’ press release

Recently, there`s been a lot of news on the internet about me and my score for ‘Clockwise’. The press release written by Paweł Stroiński was published by major polish news sites such as hatak.pl , onet.pl and stopklatka.pl . Unfortunately, the press release is written in polish. Click more to read it.

Młody polski kompozytor, Maciek Dobrowolski skomponował muzykę do filmu Clockwise, który jest pierwszym i najdroższym filmem w historii Kataru.

Ministerstwo Kultury, Sztuki i Dziedzictwa Kataru wyprodukowało pierwszy w historii tego kraju film, Clockwise. Do skomponowania muzyki zaangażowano młodego polskiego kompozytora, Maćka Dobrowolskiego. Reżyser Khalifa Al-Muraikhi postanowił poszukać autora muzyki do swego debiutu w… Internecie. „Reżyser Clockwise trafił na moją stronę i bardzo spodobały mu się moje utwory – wspomina Maciek. Skontaktowaliśmy się na początku października i już na przełomie listopada, po wysłaniu dem i dyskusji na temat muzyki, dostałem angaż”.

Dla Maćka był to także pełnometrażowy debiut. „Przede wszystkim jest to mój pierwszy film pełnometrażowy – mówi – więc byłem podekscytowany każdym etapem prac – spottingiem, przygotowaniem listy utworów do skomponowania i wreszcie pisaniem muzyki”. Ostatecznie wizja ilustracji ukształtowała się po tym, jak Maciek spotkał się z reżyserem osobiście w Warszawie. Kompozytor postawił przede wszystkim na orkiestrę z lekką domieszką elektroniki. Charakter muzyki, ze względu na tematykę filmu, jest eteryczny, z wieloma partiami solowymi. Nie znaczy to jednak, że muzyka nie jest ekscytująca. „Nie zabraknie tematów akcji i grozy” – mówi kompozytor. Ze względu na to, że tradycyjna muzyka odgrywa w filmie dużą rolę, Dobrowolski początkowo chciał ograniczyć elementy etniczne w swej ilustracji, ale po dyskusji z reżyserem i dźwiękowcem, doszedł do wniosku, że jednak powinien je w muzyce zawrzeć. Muzyka została nagrana w maju w studiach S2/S4 Polskiego Radia (orkiestra smyczkowa) i studiu Saint Tropez na warszawskim Wilanowie (soliści). Za miks i nagranie odpowiadali Tadeusz Mieczkowski i Robert Amirian. Ścieżkę na orkiestrę smyczkową rozpisał Radzimir Dębski, syn kompozytora Krzesimira Dębskiego, a Sinfonią Viva dyrygował znany ze współpracy z Janem A. P. Kaczmarkiem Krzysztof Herdzin.

Clockwise to film przygodowy, będący pierwszą produkcją w historii Kataru. Reżyserowi Khalifie Al.-Muraikhiemu udało się zaangażować specjalistów z całego świata – od Indii aż po Stany Zjednoczone. Film opowiada, jak mówi sam reżyser „o zasłużonym katarskim artyście, który jest przywiązany do swych korzeni”. Główny bohater wspomina zdarzenia, które go ukształtowały jako człowieka i artystę. Historia ta opowiedziana jest w formie kina gatunkowego. Film swą premierę miał 14 października 2010 roku, w stolicy Kataru, Doha.

Urodzony 3 marca 1986 roku Maciek Dobrowolski postanowił zostać kompozytorem filmowym w wieku 15 lat, kiedy usłyszał muzykę Hansa Zimmera do filmu Twierdza. Jest samoukiem. Skomponował muzykę do kilku filmów niezależnych, dżingle, a także efekty specjalne, do różnych projektów, łącznie ze stronami internetowymi. Pracował także nad grami komputerowymi, w tym głośnym, w tym momencie zamrożonym, projekcie They dla Metropolis Software.